TEKİRDAĞ SU ARITMA

TEKİRDAĞ SU ARITMA CİHAZI

TEKİRDAĞ SU ARITMA

Tekirdağ Su Arıtma Cihazı              

Trakya bölgesinde toplam su potansiyeli günümüzde 9.9 km3 olarak hesaplanmıştır. Bu hacimden ise 0.7 km3’ü Tekirdağ ilinden gelmektedir. Genel olarak ülkemizde kişi başına düşen yıllık su miktarı 1450 km3 iken bu oran Trakya’da yıllık 500m3’e kadar düşmektedir. Eğer kıyaslamak gerekirse, dünyada bu oranın 8000 m3’e kadar ulaştığını bulgular sonucunda söyleyebiliyoruz. Bölgedeki su yetersizliği, endüstrileşmenin artmasıyla ve tarımın göz ardı edilmesiyle henüz tarımsal açıdan fark edilmemektedir. Fakat bu oranlar bize bölgede kısa zamanda yaşanabilecek çok ciddi bir su sıkıntısının haberini vermektedir. 

Su-Aritma-Cihazi

TEKİRDAĞ SU ARITMA CİHAZI

Bölgedeki Su Kaynakları

Bölgedeki su kaynaklarını, yeraltı suları ve akarsular karşılamaktadır fakat yoğun bir sanayi bölgesine ev sahipliği yapan Tekirdağ maalesef atıklarını bu sulara boşaltarak, kaynakları kullanılabilir olmaktan çıkarmaktadır. Bölgede bulunan Ergene Nehri, Balkanlardan gelen Meriç Nehri’nin bir dalıdır. Bu nehrin bölgenin en korunan su kaynağı olması gerekirken sanayi sayesinde oldukça kirletilmiş bir haldedir. Bu sebeple evlere dağıtılan sular çok sık kesilmekte ve bu kesilmeler çok uzun saatler devam etmektedir. Su arıtma sistemlerinde bulunan depolama tankları da, bu kesilme olasılıklarına karşı, oldukça kullanışlı bir araç haline gelmiştir. 

Bu sebeple Tekirdağ ili, sanayileşmesi sebebi ile, Türkiye’de su arıtma sistemine en çok ihtiyaç duyan illerden biridir. TESKİ bununla ilgili çeşitli kampanyalar başlatmış, atık su arıtımı ve içme suyu arıtımına önem vermeye başlamıştır. Tekirdağ da en çok kullanılan su arıtma sistemlerinden birkaçı; evsel su arıtma, işyeri su arıtma ve endüstriyel su arıtma olmak üzere 3 ana başlıkta çeşitlere ayrılır. Sistemler hemen hemen her ilçede kullanılmaya başlanmıştır. 7/24 teknik servis ve montaj, su yumuşatma ve ekonomisi göz önüne alındığın da en güvenilir su arıtma markalarından biri Türksu’dur. Ev tipi su arıtma sistemleri 750-2000 tl arasında, iş yeri su arıtma sistemleri 1500-3000 tl arasında değişmektedir.