İZMİR SU ARITMA

izmir su arıtma cihazları

İZMİR SU ARITMA

İzmir Su Arıtma Cihazı

Egenin güzide şehirlerinden biri olan İzmir şehri ;binde 15’lik  büyüme oranıyla Batı Anadolu’daki en hızlı büyüyen il konumundadır. 4 milyon 274 bin nüfuslu İzmir’in müthiş bir hızla büyümesi  içme suyu problemlerini de beraberinde getirmiştir. Verilere göre içme suyu tüketimi 517.258 m3 oranında belirlenmiş ve günümüzde bu rakam katlanarak yükselmiştir. Ayrıca kuraklık da içme suyu ihtiyacını artırmaktadır . Akdeniz iklimine sahip olan İzmir’de yazlar sıcak ve kuraktır. Öyle ki kimi zaman sıcaklıklar 39 dereceyi görmektedir. İzmir’in oldukça sıcak oluşu barajlardaki doluluk oranlarının azalmasına sebep olmuştur. Yapılan araştırmalara göre İzmir içme suyu ihtiyacının %60’ını yeraltı kaynaklarından temin etmektedir. Bunun yanı sıra yüzeysel su kaynakları olarak Tahtalı Barajı Balçova Barajı ve Ürkmez Barajı su ihtiyacını karşılamada önemli bir yere sahiptir. İzmir su arıtma servisi.

Su Aritma 4 1

Kuraklık Nedeniyle Kaynaklar Etkisini Yitiriyor.

Tahtalı Barajı bu 3 önemli kaynağın en önemlilerinden biri olup yılda ortalama 128 milyon m3 su temin etmektedir. Bunun yanında Ürkmez ve Balçova Barajları içme suyu ihtiyacını karşılamanın yanı sıra sulama  sıkıntılarını da gidermektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kuraklık nedeniyle bu kaynaklar etkisini yitirmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 2017 yılı son 44 yılın en kurak dönemi olmuştur 

Sağlığa Zararlı Su Tüketimi Hastalıklara Yol Açmaktadır.

İşte tam da bu noktada devreye su arıtma cihazları giriyor. Teknolojik gelişmeler ile birlikte damacanaya karşı güçlü bir rekabet ortamı oluşturan su arıtma cihazları özellikle İzmir su arıtma olarak kendisini gösteriyor. Su arıtma cihazları gelişmiş teknolojiyle birlikte şebeke sularını tamamen temizlemekte, yüksek rekabetli su pazarında etkisini günbegün artırmaktadır. Tabi sudaki bu büyük gelişmeden maksimum düzeyde fayda sağlanması için doğru ve kaliteli cihazlar kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde kalitesiz ve sağlığa zararlı su tüketimi hastalıklara yol açmaktadır. Sonuç olarak barajlar içme suyu ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar ancak kuraklık, nüfus artışı ve tüketim fazlalığı gibi birtakım etkenlere karşı kimi zaman barajlar bile yetmemekte ve bu da İzmir halkı için önemli bir problem haline gelebilmektedir. Böylelikle artan içme suyu ihtiyacının büyük bir bölümü İzmir su arıtma cihazları tarafından karşılanmaktadır.