Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Filtre Konumu

Su arıtma cihazı fiyatları

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Bir süredir su arıtma cihazı fiyatları araştırıyor olabilirsiniz. Piyasada birçok markanın farklı modellerde su arıtma cihazları mevcut ancak size en uygun olan ürünü seçebilmek için su arıtma cihazları hakkında bazı bilgilere sahip olmanız önemli. Cihazları incelerken PPM nedir, membran nedir, Ph nedir, florür nedir, sudaki vitaminler nelerdir, potasyum değeri kaç olmalı, kalsiyum değeri kaç olmalı gibi birçok merak edilen soru aklınızda yer edinebilir. Elbette bilinmesi gerekenler arasında karbon filtre, alkali su arıtma, mineralli su arıtma, kireç önleyici gibi birçok teknik terim de mevcut. Bu yazıda su arıtma cihazları ile ilgili merak edilen birçok bilgiye yer vererek su arıtma cihazı çeşitleri, su arıtmanın dünya ve çevre sağlığı için önemi ve suyun insan yaşamındaki rolü gibi önemli konulara değineceğiz.

Dünya üzerindeki yaşam her geçen gün temiz içme suyuna ulaşmayı biraz daha zor hale getiriyor ve bunda gerek çevre kirliliğinin, gerekse ekonomik şartların zorlaşmasının önemli ölçüde etkileri var. Ev ve ofis kullanımına bakıldığında özellikle damacana olarak tercih edilen içme sularının son zamanlarda oldukça yüksek fiyat artışlarına maruz kaldığı bir gerçek. Çözüm olarak hem şehir şebeke suyundan, hem de damacana sulardan daha sağlıklı bir çözüm olan su arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Su arıtma cihazları her ne kadar ilk başta bir satın alma maliyeti doğursa da kısa vadede yapılan yatırımı çıkartan ve sürekli olarak kullanabileceğiniz bir teknoloji olarak hayatınıza katma değer kazandıracaktır. Tabii ev ve ofis için nasıl bir su arıtma cihazı seçilmeli, bu konuda doğru adımlar atmanız şart.

Su Arıtma Cihazı FiyatlarıFiyat Listesi
3 Yollu Musluk750,00₺
Turkuaz Kapalı Kasa Su Arıtma Cihazı2.000,00₺ Havale/EFT: 1900₺
Delux Elite Plus ++ Organik Kapalı2.500,00₺ Havale/EFT: 2350₺

Su Arıtma Filtresi

Su arıtma cihazları genellikle su arıtma filtresi ile karıştırılabiliyor. Filtreler temelde küçük gözenekleri bulunan ve kum gibi bazı partikülleri tutan basit araçlardır. Günümüzde neredeyse her musluğun ucunda bir filtre yer alır. Ayrıca kombi ve termosifon gibi suyla çalışan cihazlarda da su girişi bölgesinde filtreler yer alabilmektedir. Suyun filtrelenmesi yani su arıtma filtresi kullanımı o suyun arıtıldığı anlamına gelmez. Su arıtma cihazları çok farklı teknoloji ve filtrelerle arıtma gerçekleştiren cihazlardır; tamamen farklı prensiplerle çalışırlar. Özellikle su arıtma cihazlarında kullanılan membranlar bakteri ve virüslere karşı organizma temizliği yapabildiğinden su arıtma cihazı dendiğinde çok daha ileri düzey ve su arıtma filtresinden farklı cihazlar akla gelmelidir.

Su arıtma cihazlarında kullanılan su arıtma filtresi ise asıl konudur. Örneğin; karbon filtre organik kimyasal maddeleri sudan arındırma görevini üstlenir. Hidrojen sülfür ve klor gibi suyun tadını ve kokusunu etkileyen maddeler de karbon filtre ile temizlenebilir. Evde mineralli su arıtma ve alkali su arıtma gibi ihtiyaçlar modern su arıtma cihazları sayesinde oldukça kolaylaşmış durumdadır. Sediment filtre, UDF filtre, CTO filtre, membran filtre, karbon filtre gibi katmanlardan oluşan su arıtma cihazları sağlıklı ve lezzetli su elde edilmesini sağlamaktadır. Mineral dengesi sağlayan su arıtma cihazları böylece sudaki vitaminler açısından da iyi bir sonuç sunmakta, ayrıca su içmenin faydaları yönünden eksik kalmamanızı sağlamaktadır.

En iyi Su Arıtma Cihazı

En iyi su arıtma cihazı şudur demek doğru bir ifade değildir. Fakat iyi bir su arıtma cihazı nasıl seçilir bunu bildiğinizde, cihazların kendinize olan uygunluğunu değerlendirerek sizin için en iyi su arıtma cihazı hangisi ortaya çıkarabilirsiniz. Öncelikle ev veya ofis kullanımı göz önünde tutularak su arıtma cihazı seçimi yapılmalıdır. Elbette su arıtma cihazı tavsiye alınarak da tercih edilebilir ancak kapasite başta olmak üzere birçok özelliği kendinize göre değerlendirmelisiniz. Su arıtma cihazlarında modeline göre tezgah altı su arıtma cihazları, tezgah üstü su artıma cihazları, ev tipi su arıtma cihazları ve pompalı su arıtma cihazları tercih edilebilir.

Pompalı cihazlar özellikle şebeke su basıncının 4 bar ve altında olduğu durumlarda tercih edilebilmektedir. Böylece su arıtma cihazının görevini daha rahat yapması sağlanır ve su daha iyi filtre edilir. Pompalı ve tanksız olan modeller de mevcuttur ve özellikle kalabalık ortamlarda tank içerisindeki su çabuk biteceğinden doğrudan filtreleme yaparak her daim arıtılmış su sağlama avantajları vardır. Kullanım ortamına en uygun ve en iyi artıma cihazı için bir uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır.

Tezgah Altı Su Artıma Cihazı Fiyatları

Tezgah altı arıtma cihazı fiyatları istenen özelliklere göre çok geniş bir fiyat aralığındadır. Günümüzde yaklaşık 2000-2500 TL aralığında oldukça gelişmiş teknolojilere sahip tezgah altı su arıtma cihazları alınabilmektedir. Tezgah altı modeller özellikle yer kaplamamaları ve üretilen arıtılmış suyu göz zevkini bozmadan saklayabilmeleri nedeniyle sık şekilde tercih edilmektedir. Arıtma musluğu ile tezgah üzerinden kullanılabilen bu cihazların tanklı ve tanksız şekilde modelleri bulunmaktadır. Ayrıca bu kategoride tanksız pompalı su arıtma cihazları da bulunabilmektedir. Tanklı modellerin avantajı size aynı zamanda daha fazla su sunabilmeleridir.

Tezgah Üstü Su Arıtma Cihazı

Tezgah üstü su arıtma cihazları farklı şekilde olabilmektedir. Tanklı veya tanksız musluğa bağlanıp kullanılabilen modellere ek olarak su sebili görünümünde ve oldukça dekoratif olan tezgah üstü su arıtma cihazlarından da bahsedebilmek mümkündür. Hatta modernleştirilen bazı ürünlerde sıcak ve soğuk su seçenekleri de sunulabilmektedir. En basit olan modellerse musluğa doğrudan bağlanarak arıtma yapabilenlerdir ancak daha profesyonel bir çözüm isteniyorsa filtrasyon konusunda kapsamlı özelliklere sahip seçenekler tercih edilmektedir. Burada ihtiyaçlara göre ürün fiyatları oldukça değişken olabilmektedir.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı

Ev tipi su arıtma cihazları genelde tezgah altı tiptir. Yerinize göre tanklı veya tanksız tercihi yapabilirsiniz. Hatta son zamanlarda kapalı kasa olarak sunulan modeller de kullanım ve montaj kolaylığı sağlamasıyla ön plana çıkmaktadır. 12 aşamalı filtrasyon gerçekleştiren yeni nesil su arıtma cihazları Sediment, Melt-Blown, aktif karbon ve blok karbon filtre yapılarıyla en küçük ölçekteki maddelerin dahi filtrelenmesini gerçekleştirmekte ve daha derli toplu bir kullanım alanı sağlamaktadır. 13-14 aşamalı farklı su arıtma cihazları da günümüzde piyasada yer almaya başlamıştır.

Pompalı Su Arıtma Cihazı

Pompalı su arıtma cihazları kalabalık evlerde veya ofis ortamlarında tercih edilebilmektedir. Ayrıca yaşanan bölgede şehir şebeke suyu basıncı düşükse yine doğru bir filtreleme işlemi için pompalı su arıtma cihazı tercih edilebilir. Pompalı su arıtma cihazlarında da özelliklere göre biraz daha fiyat farkı olabilmektedir ancak su basıncı daha yüksek olduğundan basit modellerde bile günde birkaç yüz litrelik verimler elde edilebilmektedir. Pompalı modeller mutlaka ofisler içindir diye düşünülmemelidir. Düşük basınçla  filtreleme yapmak zorlaştığından gerçek bir arıtma için pompa takviyesi her zaman avantaj sağlayacaktır.

Manyetik Kireç Önleyici

Manyetik kireç önleyiciler şebeke suyu veya kapalı devre (kombi, güneş enerjisi) şebeke suyu ile çalışan makinelerde kireç taşı oluşumunu önleyen bir nevi su arıtma cihazlarıdır. Kireç özellikle su tesisatları ve elektrikle su ısıtma yapan elektrikli ev aletleri için önemli bir konudur çünkü zamanla biriken kireç taşlayarak tıkanma, fazla enerji tüketimi ve çok çeşitli sorunların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu nedenle manyetik kireç önleyici kullanımı önemlidir.

Manyetik kireç önleyiciler sahip oldukları güçlü mıknatıslarla kireç taşı moleküllerini kireç tozu yapısına dönüştürmektedir ve böylece moleküllerin birbirine yapışarak taşlaşmasını engellemektedir; su içerisinde bulunan kireç hiçbir yere tutunmadan akarak gitmektedir. Manyetik kireç önleyiciler kireci tamamen önleyen bir sistem değildir ancak kireç taşı oluşumuna bağlı olarak tesisat ve elektrikli cihaz sorunlarına karşı garantili birer çözüm sağlamaktadır. Bulunduğunuz bölge suyu çok kireçli ise yine de şebeke suyu kullanımında çaydanlık veya ani su ısıtıcı rezistans bölgesinde ince katman şeklinde kireçlenmeler görebilirsiniz.

Su Kirliliğini Önlemek için Ne Yapmalıyız?

Su ve toprak kirliliğini önlemek için neler yapmalıyız bilincine toplum olarak sahip olunması gerekiyor ve bu konuda sürekli olarak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kimyasal maddelerin, mikroorganizmaların, plastik atıkların dünya genelinde nehir, göl, deniz ve okyanus gibi su kaynaklarına atılması içme sularında arsenik, bakır ve kurşun gibi ağır zehirli maddelerin yer almasını sağlar; su kirliliği nedir sorusunun cevabı bu şekilde açıklanabilmektedir.

Atık suların dünya genelinde yüzde 80’inin doğal su kaynaklarına boşaltıldığı düşünülürse bu noktada suyun arıtılarak geri dönüştürülmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde özellikle birçok Avrupa şehrinde sanayi ve tabiatın iç içe olduğu, arıtma ile suyun geri kazanıldığı su arıtma sistemleri oturmuş durumdadır. İleri seviye su arıtma sistemlerinin özellikle Türkiye’de de sanayileşmenin yoğun olduğu kentlerde faal bir şekilde tutulması önemlidir. Bireysel olarak su kirliliğini önlemek için doğada kaybolmayan ürünler kullanmaktan kaçının. Atık yağ gibi ürünleri toplama merkezlerine verin. Plastik kullanımını azaltın ve en önemlisi su kirliliğini önlemeye karşı bilinçlenin ve bilinçlendirin.

Sık Sorulan Sorular

En iyi su arıtma cihazı nasıl olmalı?

En iyi su arıtma cihazı tercih edilen malzemelere, arıtma teknolojisine, fiyatına, teknik destek ve yedek parça imkanlarına bağlı olarak farklı marka ve modellerde karşınıza çıkabilir. Günümüzde ters ozmos teknolojisine sahip olan arıtma cihazları en çok yabancı maddeyi ayrıştırma imkanı sunduğu için en iyi sınıfında kabul edilebilir.

Tabii ki “en iyi” olmayı belirleyecek diğer etkenleri de hesaba katmanız gerekiyor ancak basit düzeyde modellerin bu konuda en iyi olabileceğine inanmamanız gerekiyor. Su arıtma konusu oldukça karmaşık ve ileri teknoloji gerektiren bir iştir ve haklı olarak bu işi layığıyla yapabilen cihazların da hatırı sayılır bir fiyatı vardır.

Arıtılmış su sağlıklı mı?

Arıtılmış suyun musluktan akan veya damacana yoluyla temin edilen sulara göre çok daha sağlıklı olduğu bir gerçektir. Özellikle arıtılan suya kalsiyum, magnezyum ve sodyum eklemesi yapabilen su arıtma cihazlarının zararlı olduğu kesinlikle söylenemez. Yalnızca saf su üretimi yapılıyorsa veya bakımsızlık nedeniyle filtreler işlevini yerine getiremiyorsa mineral eksikliğine bağlı kalp, damar ve hatta kemik rahatsızlıklarının ortaya çıkabilme ihtimalleri vardır. Bu durum genellikle yanlış izah edilmektedir ve arıtılmış su sağlıksız olarak gösterilmektedir.

Bakımlı ve ileri teknoloji su arıtma cihazları tam aksine plastikle temas edip saklanma koşulları belli olmayan damacana sulara göre daha sağlıklı ve lezzetli bir su sunar. Çeşmeden akan suların sağlığı ne derecede tehdit ettiği tartışmaya daha açık bir konudur.

Su arıtma cihazı kalitesi nasıl anlaşılır?

Su arıtma cihazlarının kalitesinden bahsedebilmek için uzun dönem boyunca kullanılmaları gerekmektedir. Başlangıçta birçok cihaz size arıtılmamış suya göre farklı tat ve lezzetler sunacaktır ancak zaman geçtikçe cihazın sürekli olarak kalitesini bozmadan başlangıçtaki ile benzer su lezzetini sunması önemlidir. Bakımları düzenli olarak yapılan ve filtreleri değiştirilen su arıtma cihazları kalitesinden ödün vermeyecektir. Fakat neredeyse her alanda olduğu gibi bilinen ve bu işte kendisini ispatlamış olan markalardan tercih yapmak önemlidir.

Su arıtma cihazları gerçekten işe yarıyor mu?

Su arıtma cihazları gelişen teknolojinin insanlığa sunduğu en büyük faydalar arasındadır. Günümüzde markalarını oldukça iyi bir şekilde bildiğimiz yiyecek ve içecek endüstrisinin büyük kısmında su arıtma sistemleri kullanılmaktadır ve aslında evde kullanılan su arıtma cihazları endüstriyel olanlardan ilham alınarak ev tipi hale getirilmiştir.

Su arıtma konusunda sağlık her zaman ilk sırada gelmektedir, özellikle dünya markası olan gıda üreticileri dahil hiçbir firma dışarıdan temin edilen sular ile kendini riske atmak istememektedir ve kendi arıtma çözümlerini kullanmaktadır. Su arıtmanın bir diğer tarafı da düşük litre maliyeti ve bu konuya yapılan yatırımın geri dönüş vadesinin kısa oluşudur.

Bu ürünü sepete eklediniz: